Tudjuk, hogy a nyári szünidő felborítja a szokásos rutint a családban, különösen a gyerekek körében: nyaralás, táborozás, kirándulások. Jöhet a korlátlan szabadság és jól megérdemelt pihenés egy fárasztó tanév után. Ugyan ki gondol ilyenkor a fogakra? Mi! És elmondjuk, mi az az 5 dolog, ami nyáron veszélybe sodorhatja őket!
1. Fogbalesetek
A rengeteg szabadtéri kalandnak köszönhetően a szünidő alatt gyakoribbak a fogakat érintő balesetek: az esések, ütések következtében előfordulhat a fogak törése vagy kimozdulása, különösen a felső metszőfogaknál. A tejfogaknál az elsődleges cél nem a fog megmentése, hanem a maradó fogcsíra megóvása, ezért sérülés esetén mindenképpen keressünk fel egy gyermekfogászatot. A maradó fogak sérülése esetén a legtöbbször lehetőség van a fog megmentésére, visszahelyezésére. Ilyenkor két tényező fontos az idő, azaz, minél előbb érjünk be a gyermekkel (és a foggal) a fogorvoshoz, és a közeg, amiben a fogat szállítjuk; hogy elkerüljük annak kiszáradását lehetőleg steril gyógyszertári fiziológiás sóoldatba vagy tejbe helyezve (esetleg a szájban tartva) jussunk el a rendelőig.
2. Nassolás
Nyáron a gyerekek több fagylaltot, cukros-szénsavas üdítőt, limonádét, gyümölcslevet és
édességet fogyasztanak, mint az év bármely szakában. Vagy éppen a tévé előtt ülve,
telefont nyomkodva egész nap nassolnak. A legújabb kutatások kimutatták, hogy a gyakori nassolás következtében a szájüreg pH-értéke folyamatosan savas közegben van, ami a fogszuvasodás, fogerózió és az ínybetegségek fő kockázati forrása. Próbáljuk meg a napi 3-5 főétkezésre korlátozni a nassolást és a cukros, valamint szénsavas termékeket friss gyümölccsel helyettesíteni.
3. Úszómedencék
Az úszómedencékben lévő vegyszerek, elsősorban a klór, káros hatással van a fogak
egészségére, mivel erodálja a fogzománcot, növelve a fogkőlerakódást, illetve a saverózió és fogszuvasodást kockázatát.
Sok esetben a nyári fogsérüléseket is medencebaleset okozza. A kifröcskölt vízzel borított
területek és a lépcsők könnyen válhatnak korcsolyapályává, ahol a kicsik rohangálás közben
megcsúszhatnak és beüthetik fogukat.
4. Szájszárazság
A meleg, az izzadás és a fokozott fizikai aktivitás megfelelő hidratálás nélkül a dehidratációt
okoz, amely a szájüreget is érinti. Nyálunk kulcsszerepet játszik a fogak és az íny egészségének megőrzésében; hígítja a savas anyagokat, helyreállítja a szájüreg pH-értékét, eltávolítja a salakanyagokat a szájból, és segít a fogszuvasodást okozó baktériumok elleni küzdelemben.
Ha csökken a nyáltermelés, szájszárazság alakul ki, a fogak gyorsabban szuvasodhatnak,
nő az ínygyulladás és fogágybetegség kockázata, és ezek velejárója lehet a kellemetlen
lehelet is. Mindez rendszeres víz vagy szénsavmentes ásványvíz fogyasztással, valamint friss
zöldségek és lédús gyümölcsök (pl. dinnye, őszibarack) rágcsálásával megelőzhető!
5. Elhanyagolt szájhigiénia
A nyaralás alatt hajlamosak vagyunk lazítani, és a nagy pihenésben nem fordítunk kellő figyelmet a fogápolásra sem.
A táborban és a nagyinál se feledkezzünk el a rendszeres fogmosásról, az étkezések között pedig rágjanak cukormentes rágógumit, mely ugyan nem helyettesíti a fogmosást, de a nyáltermelés fokozásával elősegítheti a fogak tisztítását.
Mint mindig, a megelőzés a legjobb módszer, ezért ugyanúgy, ahogy a bőrünket is óvjuk a napsugaraktól, a nyári hónapokban fogaink védelmére is szükség van! Nyaralás előtt tanácsos felkeresni gyermekünkkel egy fogorvost, hogy még időben fény derüljön az esetleges problémákra, és ne egy fogfájás keserítse meg az önfeledt pihenést.