fbpx

Genetika holisztikus szemmel

Sokan felteszik a kérdést vajon örökölhetjük-e a rossz fogakat, vagy egészségük megőrzéséhez elegendő a rendszeres fogmosás és fogorvosi kontroll.

A válasz röviden igen; a genetika fontos szerepet játszik a fogak egészségében, de a történet ennél jóval összetettebb.

A genetika szerepe a fogak egészségében

A genetika számos testi tulajdonságunkat, így a fogaink állapotát is meghatározza.

Az örökölt gének befolyásolják a fogak szerkezetét és elhelyezkedését, a fogzománc és a fogíny vastagságát, az állcsontok méretét, valamint a nyál összetételét. Ezek pedig mind olyan tényezők, amelyek hozzájárulhatnak a fogak egészségéhez vagy éppen a problémák kialakulásához.

Azonban tudnunk kell, hogy bár az örökletes problémákat sok esetben nem lehet elkerülni, fokozott odafigyeléssel a hatásuk megelőzhető!

A fogzománc szerkezete és vastagsága

A fogzománc az emberi test legkeményebb anyaga, amelynek feladata, hogy védelmet nyújtson a fogaknak. Azonban a zománc vastagsága és szerkezete egyénenként eltérő lehet, ami nagyrészt genetikai tényezőktől függ. A vékonyabb zománc kevésbé ellenálló a savak és baktériumok támadása ellen, ami növeli a fogszuvasodás és a fogerózió kockázatát.

A fogíny vastagsága és egészsége

A fogíny védelmet nyújt a fogak gyökereinek és segít rögzíteni azokat. A fogíny vastagságát szintén DNS-ünk befolyásolja. Amennyiben vékonyabb fogínyt örököltünk, az hajlamosabb lehet a visszahúzódásra és a gyulladásokra, ami hosszú távon a fogak elvesztéséhez vezethet. Az egészséges fogíny megőrzése érdekében fontos a megfelelő szájhigiénia fenntartása és a rendszeres fogorvosi ellenőrzés.

A nyál összetétele

A nyál kulcsszerepet játszik a szájüreg egészségének fenntartásában, mivel olyan enzimeket és ásványi anyagokat tartalmaz, amelyek segítenek a baktériumok elleni védekezésben és a fogak remineralizációjában. Azonban a nyál pH-értéke és összetétele is genetikailag meghatározott, és egyes embereknél a nyál túlságosan savas lehet vagy nem tartalmaz elegendő védőanyagot. Mindez a fogak gyorsabb romlásához vezethet, különösen, ha magas savtartalmú ételeket és italokat fogyasztunk.

Mikrobiom

A szervezetünkben élő mikroorganizmusok úgynevezett mikrobiomot alkotva fontos szerepet játszanak egészségünkben. A szájüregben található mikrobiom több, mint 700 különböző baktériumfajból*** áll.

Ezek közt akadnak „hasznos” baktériumok, melyek a szájüreg védelmét biztosítják, és vannak kártékonyak, melyek a fogak, az íny és a nyelv betegségeiért felelősek.

Az egyéni genetikai háttér befolyásolja, hogy milyen típusú és mennyiségű mikroorganizmusok találhatók meg a szájban, illetve, hogy az immunrendszerünk hogyan reagál ezekre.

Az örökölt szokások

Gyermekként szüleink szokásai is öntudatlan, alapvető mintává válhatnak. Ha ők csak akkor fordultak fogorvoshoz, ha már komoly fájdalmaik voltak, akkor könnyen lehet, hogy mi is ezt a hozzáállást választjuk. Azonban napjainkban a prevenció egyre nagyobb szerepet kap a fogászatban is, ezért fontos, hogy évente legalább egyszer felkeressük a fogorvost.

Ha tisztában vannak azokkal a genetikai problémákkal, amelyeket örökölhettünk és tovább örökíthetünk még időben felismerve az első jeleket, a probléma megelőzhető vagy kevésbé költséges és invazív beavatkozással kezelhető.

Genetika és holisztikus szemlélet

Christian Beyer holisztikus szemléletű francia fogorvos szerint nem csupán genetikai értelemben örökölhetjük szüleinktől és felmenőinktől a rossz fogakat.

Elmélete, a pszichoneurodontológia alapján fogaink állapotában a fizikai és genetikai tényezők mellett az érzelmi, pszichológiai, sőt transzgenerációs hatások is közrejátszanak.

A pszichoneurodontológia megközelítése alapján a szülők és nagyszülők életmódbeli, érzelmi és pszichológiai tapasztalatai olyan epigenetikai változásokat eredményezhetnek, amelyek tovább örökíthetnek a következő generációknak.

Ezáltal a gyakran őseinktől örökölt érzelmi konfliktusok, pszichológiai sérülékenységek konkrét fogászati problémák formájában nyilvánulnak meg.

Azaz egy tovább örökített fogínysorvadás vagy a halmozott fogszuvasodás egyaránt tükrözheti az egyén lelki és érzelmi állapotát és a családi traumák, viselkedésminták, érzelmi reakciók hatását is​.

Tehetünk-e valamit a genetikai ellen?

Bár a genetika meghatározó szerepet játszik, az életmódunk és szájápolási szokásaink nagyban befolyásolhatják a fogaink egészségét.

A fogzománc vastagsága, a fogíny egészsége és a nyál összetétele mind olyan tényezők, amelyeket figyelembe kell venni a fogak ápolása során.

Azonban gondos szájhigiéniával, rendszeres fogorvosi ellenőrzéssel és rendelői fogkőeltávolítással nagyban csökkenthetjük a genetikai hajlam kockázatait.

Ha a családodban is sűrűbben fordultak elő szájüregi betegségek, vagy egyszerűen csak a szeretnéd megőrizni fogaid és ínyed egészségét, kérj időpontot a Holistic Dentalban!

Forrás: ***Kilian, M., Chapple, I. L. C., Hannig, M., Marsh, P. D., Meuric, V., Pedersen, A. M. L., Tonetti, M. S., Wade, W. G., & Zaura, E. (2016). The oral microbiome – an update for oral healthcare professionals. British Dental Journal, 221(10), 657–666.

Kapcsolódó bejegyzések