FOGSZABÁLYOZÁS
A fogak és állcsontok szabályozásával megszüntethetők a kisebb-nagyobb funkcionális és esztétikai eltérések (fogak közötti rések, torlódások, fogak rendellenes helyzete stb.) és harapási rendellenességek. Mindez megkönnyíti a fogak tisztán tartását és csökkenti a fogszuvasodás, a fogágybetegségek, valamint az állkapocsízületi problémák kialakulásának kockázatát.
A különböző fogazati problémákra más – más készüléket használunk.
A gyermekkorban alkalmazott kivehető készülékek, elsősorban az állcsontok növekedést befolyásolják és terelik helyes irányba. A kamasz-vagy felnőttkorban használatos rögzített fogszabályozó készülékek pedig inkább a fogak mozgatására irányulnak.
A gyermekkori fogszabályozást általában 7-9 éves korban, a vegyes fogazat idején érdemes elkezdeni „éjszakai” kivehető készülékkel. Ebben a korban az állcsontok még fejlődésben vannak és hatékonyan kezelhetők a különböző rossz szokások (cumizás, ujjszopás, nyelvlökéses nyelés, szájlégzés) következményei, valamint az állcsontok növekedési rendellenességei (helyhiány, szűk fogív). A kivehető készülékek gyakran csak előkészítik „a terepet” a későbbi fix fogszabályozóknak, melyet később, a maradó fogazat megjelenése után szoktunk alkalmazni.
Az időben megkezdett kezelés és az „éjszakai fogszabályozó” viselése sosem felesleges, mivel könnyebb kiinduló állapotot teremt a későbbi, rögzített készülékes fogszabályozás számára. A rögzített készülékeket általában 12-13 éves kor után alkalmazzuk, de ennek a kezelésnek felső korhatára nincs. A kivehető fogszabályozó készülékekkel szemben állandó erőhatást fejtenek ki, ezért szinte bármilyen fogmozgatás esetén hatékonyak és pontosan kiszámítható, többnyire tökéletes eredményhez vezetnek.
Napjainkban sokan vágnak bele a fogszabályozásba felnőttként, akár 30, sőt 40 év felett is az esztétikus mosoly és harmonikusabb arcprofil, valamint az egészséges fogazat megőrzése érdekében.
Fogszabályozó kezeléseink során számos modern fogszabályozó készüléktípus közül választhatunk a hagyományos fém, esztétikus porcelán vagy a maximálisan diszkrét, láthatatlan kivehető sínek, illetve a fogak belső felszínére ragasztott fogszabályozó készülékekig.
A kezelés megkezdése előtt egy személyes konzultációra van szükség, mely során felmérjük az elváltozás mértékét és a kezelési lehetőségeket.
A pontos kezelési tervet a kiegészítő vizsgálatok (röntgenfelvételek, mintavételek, fotók) után tudjuk felállítani.
A kezelés árának megállapítása személyre szabottan- kezeléshez szükséges készüléktípusok és a kezelés időtartama alapján- történik.