SZÁJSEBÉSZET
A szájsebészet körébe a sebészeti módszerekkel és eszközökkel végzett, komolyabb fogászati beavatkozások tartoznak, mint a bölcsességfogak, betört fogak, foggyökerek és szájüregi ciszták eltávolítása, a gyökércsúcs körüli gyulladás megszüntetése, valamint a csontpótló és arcüregzáró vagy emelő beavatkozások.
Rendelőnkben a szájsebészeti műtéteket a legkorszerűbb technológiai háttérrel és eszközökkel, megnyugtató környezetben- fájdalommentesen végezzük
Bölcsességfog eltávolítás
A bölcsességfogak előtöréséhez gyakran nem áll rendelkezésre elég hely az állcsontban, ezért ha a fog nem, vagy csak részben, illetve rendellenes helyzetben képes áttörni az fogínyt, akkor sebészeti beavatkozással kell eltávolítani.
Szintén gyakori probléma a bölcsességfogak szuvasodása, a fogíny krónikus gyulladása, a fog melletti baktériumokkal teli tasak kialakulása. Az impaktált (előtörésben elakadt) bölcsességfogak idővel akár ciszta vagy tályog képződését is előidézhetik, valamint gócként funkcionálhatnak.
Amennyiben a növekedés során akadályba ütközik, a bölcsességfog a többi fogat is veszélyeztetheti: okozhatja az előtte lévő fog szuvasodását, gyökerének felszívódását, valamint a középvonal felé előre tolva összekuszálhatja a teljes fogsort. Ilyenkor a bölcsességfog műtétnek a megelőzésben lehet komoly szerepe.
Ínyplasztika
Ínyplasztikára abban az esetben van szükség, amikor a fogíny már nem képes ellátni védelmező funkcióját, illetve állapota, elhelyezkedése esztétikai problémát okoz.
Gyakori panasz az ínyrecesszió, azaz a fogíny visszahúzódása, amikor ínyünk a fogínygyulladás vagy külső erőhatások (pl. túl erős fogmosás, éjszakai fogcsikorgatás stb.) következtében visszahúzódik a fognyakról fogérzékenységet okozva. Ilyen szituáció esetén az ínyplasztikai beavatkozások lehetővé teszik a szabaddá vált foggyökerek újbóli fedését.
A gyökércsúcs eltávolítása (gyökércsúcs rezekció)
A gyökércsúcs-rezekció (gyökércsúcs eltávolítás) a fog végső megmentésére irányuló szájsebészeti beavatkozás.
Abban az esetben alkalmazunk, ha a fog gyökerei körül kialakult krónikus gyulladást többszöri gyökérkezeléssel sem sikerül megszüntetni.
A beavatkozás során eltávolítjuk a fog gyökerének felső, gyökércsúcsi részét, a foggyökéren található cisztát, illetve a környező, gyulladt szöveteket.
Szájüregi ciszták eltávolítása
Ciszta bárhol előfordulhat a szájüregben: az állcsontban, a lágyszövetekben vagy a fogak körül, ez alapján lehet fog eredetű és nem fog eredetű.
Leggyakrabban elhalt, gyulladt fogak gyökércsúcsa, illetve a bölcsességfogak körül alakul ki, és eltávolítása akkor is fontos, ha panasz-és fájdalommentes, mivel fogászati gócként funkcionálhat, illetve folyamatos növekedése miatt további szövődményeket (csontpusztulás, fertőzés) okozhat.
Csontpótlás, Arcüregemelés
Csontpótlást, illetve arcüregemelést (sinus lift) általában olyan esetben végzünk, amikor a fogbeültetéshez nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű vagy minőségű csontállomány.
Attól függően, hogy milyen súlyos a csontvesztés, többféle csontpótló anyag és technológia áll rendelkezésünkre.
A csontpótló anyag, amellyel a csontot újjáépítjük, lehet saját csont, humán eredetű, állati eredetű, vagy szintetikusan előállított.
Műtéti fogeltávolítás
Rendelőnkben mindent megteszünk a saját fogak megmentése érdekében, ám vannak olyan helyzetek, ahol a fog eltávolítása elkerülhetetlen (nagyfokú gyulladás, fogbaleset), vagy az egészséget, illetve a többi fogat veszélyezteti (elő nem tört bölcsességfog, szám feletti fog).
A nehezen hozzáférhető, szabálytalan alakú és elhelyezkedésű (pl. extrém görbe foggyökerek), vagy jelentős foganyaghiánnyal rendelkező fogakat műtéti úton távolítjuk el.
Leggyakrabban olyan esetben, amikor a fog az íny vagy a csont takarásában van (pl. áttörésben elakadt fogak, eltört foggyökér), vagy a fog koronai része (pl baleset vagy kiterjedt szuvasodás miatt) már hiányzik.
Ilyen szituációk esetén a fog helyi érzéstelenítés mellett, műtéti feltárásban fájdalommentesen és biztonságosan eltávolítható.