Január a tökéletes alkalom arra, hogy újévi fogadalmainkat fogaink egészségére is kiterjesszük, hiszen a szájüreg állapota szoros összefüggésben van az életmódunkkal és az általános egészségi állapotunkkal.
Ebben a cikkben nemcsak hasznos fogápolási tippeket osztunk meg, hanem olyan életmódbeli tanácsokat is, amelyek hatékonyan támogatják a fogak és az íny egészségét.
- Vegyünk részt professzionális fogtisztításon!
Az év végi ünnepek alatt sokan engedünk a finom, de többnyire cukros és szénhidrátban gazdag ételek, a szénsavas és alkoholos italok csábításának, emellett a rendszeres szájhigiénia is háttérbe szorulhat. Ez az időszak ideális környezetet teremt a lepedék és a fogkő kialakulásához, amelyek hosszú távon ínygyulladást, fogszuvasodást és egyéb szájüregi problémákat okozhatnak.
Éppen ezért tanácsos az újévet professzionális fogtisztítással kezdeni. Ez nemcsak eltávolítja a felhalmozódott fogkövet és lepedéket, hanem friss leheletet is biztosít és megalapozza az egészséges szájhigiéniát és magabiztos, ragyogó mosolyt is az elkövetkező hónapokra.
- Ügyeljünk a tudatos szájhigiéniára!
A megfelelő szájápolási rutin nélkülözhetetlen az egészséges mosoly fenntartásához. Ügyeljünk rá, hogy a fogmosás megfelelő technikával történjen és legalább két percig tartson, legalább naponta kétszer; reggel és este.
A rendszeres fogkefecsere is kulcsfontosságú a megfelelő szájhigiénia fenntartásához, mivel az elhasználódott sörték már nem tisztítanak hatékonyan és nehezen érik el a fogak közötti területeket. Ráadásul a fogkefén idővel különböző kórokozók halmozódhatnak fel, amelyek visszakerülhetnek a szájba, növelve a fogszuvasodás és az ínygyulladás kockázatát.
Általában 3 havonta javasolt cserélni a fogkefét, vagy korábban, ha a sörték elhasználódnak vagy szétállnak. Betegség, például megfázás vagy influenza után is érdemes új fogkefét használni, mivel a régin ottmaradhatnak a baktériumok, vírusok.
Mindannyian tudjuk azt is, hogy legalább naponta egyszer a fogselyem használata is fontos lenne, de erről is nagyon könnyű elfeledkezni, amikor rohanunk vagy alig várjuk, hogy ágyba zuhanjunk.
Ha eddig nem tettük, érdemes kipróbálnunk olyan új eszközöket is, mint az elektromos vagy szónikus fogkefe, fix fogpótlások esetén pedig a superflosst és interdentális fogkefét, melyek használata jelentősen javíthatja a szájhigiéniai eredményeinket.
- Figyeljünk oda az egészséges táplálkozásra!
A tudatos táplálkozás nagymértékben hozzájárulhat az egészségesebb fogakhoz és fogínyhez és segíthet megelőzni az olyan gyakori fogászati problémákat, mint a fogszuvasodás vagy a fogínygyulladás.
Az étrendünkkel támogathatjuk a szájüreg egészségét is, hisz egyes ételek erősítik a fogakat, csökkentik a baktériumok szaporodását és elősegítik az íny regenerációját. A rostban gazdag, zöldségek és gyümölcsök (pl. alma, répa és zeller) erősítik a fogínyt, serkentik a nyáltermelést és természetes módon tisztítják a fogakat, míg a leveles zöldségek (pl. spenót, fejes saláta, rukkola, kelkáposzta) vitaminokkal és ásványi anyagokkal látják el a fogakat és az ínyt.
A tejtermékek kálciumban és foszforban gazdagok, így támogatják a fogzománcot és elősegítik a remineralizációt.
A halak és tenger gyümölcsei omega-3 zsírsav és D-vitamin tartalmukkal járulnak hozzá az íny egészségéhez, míg a diófélék és olajos magvak (pl. szezámmag, mandula, pisztácia) kiváló kalcium, magnézium és foszfor forrást jelentenek.
Nemcsak a cukros édességek, hanem a finomított szénhidrátok és keményítőtartalmú ételek (fehér kenyér, rizs, péksütemények, tészták, csipszek, kekszek stb.) is veszélyeztetik fogainkat, mivel rövid idő alatt cukorrá alakulva kiváló energiaforrásai a szájban élő, fogszuvasodást okozó baktériumoknak.
Ezek a baktériumok (pl. Streptococcus mutans) a cukrok lebontása során olyan savakat termelnek, amelyek csökkentve a száj pH-értékét elkezdik feloldani a fogzománcot, és fogaink kiszolgáltatottá válnak a szuvasodásnak és az ínybetegségeknek.
- Mozogjunk rendszeresen!
A rendszeres testmozgás nemcsak az általános egészségi állapotunkat szolgálja, hanem javítja a fogak és az íny egészségét is.
A mozgás csökkenti a szervezetben található méreganyagok mennyiségét, serkenti a vérkeringést, támogatja a fogíny szöveteinek regenerációját.
A rendszeres sport az egész szervezetben csökkenti a gyulladásos folyamatokat, így segít megelőzni a fogínygyulladást és a fogágybetegségeket.
A mozgás elűzi a stresszt és fokozza az immunrendszer működését is, ami segíthet a szájüregben lévő baktériumok és fertőzések elleni védekezésben.
- Hagyjuk abba a dohányzást!
Az újév remek alkalom arra, hogy leszámoljunk a dohányzással is, amely nemcsak az általános egészségre, hanem a fogainkra és az ínyünkre is rendkívül káros hatással van.
A cigaretta kátrány és nikotintartalma elszínezi a fogakat, szájszárazságot, fogkőlerakódást és rossz leheletet okoz. A nikotin érszűkítő hatása csökkenti az íny vérellátását is, ami gátolhatja a szövetek regenerálódását és növeli az ínygyulladás, valamint a fogágybetegségek kockázatát.
Az utóbbi időben népszerűvé vált elektromos és egyéb alternatív cigaretták (pl. Elfbar, Vape, Iqos, snüssz) használata sem mentes a kockázatoktól.
Bár ezek az eszközök füstmentesek, rövid idő alatt nagyobb nikotinmennyiséget, illetve egyéb aromákat és vegyi anyagokat juttatnak be a szervezetbe, irritálva a száj nyálkahártyáját, hozzájárulva a fogak elszíneződéséhez és a szájszárazság kialakulásához.
A közvetlenül az íny alá helyezett snüsszből nagyon gyorsan felszívódik a nikotin, ezért súlyosan károsítja a nyálkahártyát és a fogakat. Használata ínygyulladást, ínyrecessziót, fognyaki szuvasodást, csontvesztést okozhat és növelheti a szájüregi rák kialakulásának kockázatát is.
Az alternatív dohánytermékek szájüregre gyakorolt egészségkárosító szerepe szinte azonos a hagyományos cigarettáéval, ezért érdemes átgondolnunk a használatukat.
- Hidratáljunk!
Amellett, hogy segít a koncentrálásban és a fáradtság leküzdésében, a hidratáltság a szájhigiéniáját is javítja.
Testünk 60%-a vízből áll, és a hidratáltság segít a szervezetünkben az egészséges tápanyagok elosztásában, a salakanyagok hatékonyabb eltávolításában.
Az ivóvíz nemcsak egészségesebbé teszi a fogakat, hanem megvédi őket a fogszuvasodástól is
A víz nemcsak az ételmaradékokat tisztítja meg nyelvünkről és a fogak felszínéről, de biztosítja a megfelelő a nyáltermelést is, megakadályozva a rossz lehelet, a szájszárazság és a fogszuvasodás kialakulását.
- Szabaduljunk meg a foltoktól!
Ha a fogainkat nem érezzük elég fehérnek és tisztának, akkor az ultrahangos fogkőeltávolítást érdemes Airflow, illetve Air Brush sópolírozással is kombinálni, mely rendkívül hatékony a makacs fogelszíneződések megszüntetésében, és visszaadja fogaink természetes fehérségét és ragyogását.
A tartós eredmény érdekében pedig tanácsos elkerülni azokat az ételeket és italokat, melyek pigmentjei idővel elszínezhetik a fogainkat: ide tartozik a kávé, a tea, a vörösbor, a kóla, szójaszósz, a ketchup vagy bogyós gyümölcsök.
Ha pedig igazán fehér fogakra vágyunk, a Pola Office rendelői fogfehérítést ajánljuk, amely LED lámpa segítségével, maximálisan biztonságos és kíméletes körülmények között akár több árnyalattal fehérebb fogakat eredményez.
- Rendszeresítsük a fogászati kontrollt!
Ha szeretnénk egy életen át megőrizni egészséges fogainkat és ínyünket, akkor a megelőzés lényegesen egyszerűbb, olcsóbb és kevésbé invazív, mint megvárni, amíg valamely beavatkozásra kerül sor. Ehhez nem csupán a napi szájápolási rutin betartása fontos, hanem a rendszeres fogászati ellenőrzés is.
Kezdjük az évet egy alapos holisztikus fogászati állapotfelméréssel, hiszen az egészséges szájüreg nemcsak a ragyogó mosoly alapja, hanem az általános egészségi állapotunk kulcsa is. A fogak és az íny állapota hatással van a szervezetünk egészére, hiszen a szájüregben lappangó gyulladások, gócok, akár szív- és érrendszeri problémákat, cukorbetegséget, ízületi panaszokat vagy számos más betegségeket is előidézhetnek.
Gyakran nem is gondolnánk, de ismeretlen eredetű ízületei fájdalmak, emésztési panaszok, alvászavar, hajhullás vagy bőrtünetek oka lehet egy rejtett fogászati góc is, mely egy gyulladt fogból eredve fájdalom és egyéb lokális tünetek nélkül is kialakulhat.
Egy rosszul elkészített gyökértömés, ciszta vagy elő nem tört bölcsességfog a nyirokkeringés útján képes eljuttatni a baktériumok toxinjait a szervezetünk távolabbi pontjaira, ott okozva megbetegedéseket.
Fogászati szűréssel és képalkotó vizsgálattal (panorámaröntgennel vagy CBCT-vel) a góc könnyen felderíthető és kezelhető.
Az újév a tökéletes alkalom arra, hogy belevágjunk a régóta halogatott fogászati kezelésekbe is.
A megfelelő tömések és fogpótlások (koronák, hidak, implantátumok) nem csupán a fogaink egészségének megőrzésében játszanak szerepet, de egész testünk harmóniáját is támogatják.
Bármilyen fogászati kezelésre is legyen szükségünk, a Holistic Dentalban szeretettel várjuk pácienseinket, és egész évben gondoskodunk egészséges, ragyogó mosolyukról!
9400 Sopron, Várkerület 24.
+36 (30) 580 23 66
holisticdental.hu@gmail.com