fbpx

Fájdalom gyökérkezelés után – lehetséges okok és kezelési mód

Bár napjainkban a gyökérkezelések 90-95%-a sikeres, alkalmanként adódhatnak komplikációk. A nem múló fájdalomnak, problémás gyökérkezelésnek több oka is lehet. Blogunkból kiderül, mi okozhatja a panaszokat, és hogyan segíthet megszüntetni őket a fogászati mikroszkóp.

 

Normális-e, hogy gyökérkezelés után fáj a fog?

A gyökérkezelés célja a panaszos fog belsejében található gyulladt fogbél eltávolítása, a gyökércsatorna alapos kitisztítása, sterilizálása, lezárása, ezáltal a fertőzés felszámolása és a fog helyreállítása.

A gyökérkezelés utáni fájdalom és érzékenység gyakori tünet, mely egy bizonyos ideig normálisnak tekinthető.

Ennek oka, hogy a fertőzés (vagy a kezelés) hatására a fog környéki szövetek; a gyökérhártya, illetve a fogat az állcsonthoz rögzítő kötőszövetes szalagok is megduzzadhatnak és ez az átmeneti gyulladás fájdalmat vagy kisebb-nagyobb érzékenységet vált ki.

Vagyis ilyenkor már nem magát a fogat érezzük, hiszen abból az idegeket eltávolították, hanem a környező szöveteket.

Ennek megfelelően a fertőzés mértékétől függően pár napig vagy akár 1-2 hétig is előfordulhat mérsékelt fájdalom, nyomásra, rágásra vagy ráharapásra való érzékenység, ez azonban fokozatosan csökken és magától rendeződik.

Azonban egyes esetekben sajnos előfordulhat, hogy a fog gyulladásban marad, és fájdalom napok vagy hetek alatt sem csillapodik, sőt akár fokozódik.

Ilyenkor mindenképp keressük fel a kezelőorvosunkat, mert a tartós fájdalom arra utal, hogy a gyökérkezelés sikertelen volt és a fog további kezelésre szorul.

 

Az elrontott gyökérkezelés tünetei

  • Időszakos vagy folyamatos, nem múló fájdalom a kezelt fogban
  • Érzékenység vagy fájdalom rágás közben, hideg-meleg ingerekre
  • Az arc íny vagy az állkapocs duzzanata, kivörösödése
  • Genny vagy váladék megjelenése az érintett fogíny körül
  • Láz
  • Rossz lehelet

 

Mitől lehet sikertelen a gyökérkezelés?

A megfelelően gyökérkezelt fog nem okoz semmiféle panaszt vagy fájdalmat. A kontroll röntgen alapján a gyökértömő anyag teljes hosszában és szélességében kitölti a fog összes gyökércsatornáját, azaz nem rövidebb a kelleténél és nem lóg túl a gyökér csúcsán.

Azonban a moláris fogak (rágófogak) gyökérkezelése gyakran kihívást jelenthet, mivel ezek a fogak változatos és bonyolult anatómiával rendelkeznek, gyakran több gyökércsatornával, szűk, görbe, vagy elágazó gyökércsatorna-rendszerrel.

Az ilyen eltérések megnehezíthetik a teljes fertőtlenítést és a gyökércsatornák megfelelő lezárását, ami a kezelés sikerességét is befolyásolhatja, így előfordulhat, hogy és a fájdalom napok után sem múlik, fokozódik, vagy tünetmenetes időszak után visszatér.

Nézzük, melyek a leggyakoribb problémák gyökérkezelés után:

 

  • Fertőzés a környező szövetekben

    Amennyiben a fog, illetve a gyökércsúcs környéke erősen fertőzött volt, a fog fertőtlenítése és lezárása után is maradhatnak még baktériumok a környező szövetekben.

    Ilyenkor a fog regenerációja elhúzódó lehet, és amíg immunrendszerünk leküzdi a gyulladást okozó kórokozókat, antibiotikum-kúrával támogatjuk meg a gyógyulást.

 

  • Feltáratlan gyökércsatorna

    Bár az őrlőfogak általában három csatornával rendelkeznek, vannak esetek, amikor négy vagy akár öt csatornájuk is lehet. Ha egy szám feletti csatorna rejtve és kezelés nélkül marad, esetleg a görbe gyökér miatt teljességgel nem feltárható, akkor a kezelés jó eséllyel nem lesz eredményes.

    Ha a gyökérkezelt fogunk továbbra is fájdalommal, érzékenységgel reagál fáj hideg, meleg, ingerekre, vagy nyomásra, akkor lehetséges, hogy feltáratlan csatorna, észrevétlen fogideg maradt a fogban és a baktériumok fenntartják a fertőzést.

 

 

  • Fertőzött gyökércsatorna

    A hiányos kezelés, a nem megfelelően fertőtlenített gyökércsatornák következtében gyulladt szövetek és baktériumok maradhatnak a fogban, ami a kezelés sikertelenségéhez vezet.

    A korrekt gyökérkezelés kulcsa a teljes gyökércsatornarendszer kitisztítása és fertőtlenítése, a sérült pulpaszövet, a baktériumok és toxinok maradéktalan eltávolítása.

    Akár kezelés közben és után is előfordulhat, hogy a fog megfertőződik, például a nyálból a gyökércsatornába kerülő baktériumok miatt.

    Ezt akadályozza meg a Holistic Dental-ban is alkalmazott kofferdám izolálás, ahol egy kisméretű gumilepedő segítségével tökéletesen elhatároljuk a fogat a környezetétől, tökéletesen steril közeget teremtve, és megelőzve, hogy a nyálból baktériumok kerüljenek a gyökércsatornába.

    A fertőzött gyökércsatorna többszöri áttisztítással, esetleg antibiotikummal általában eredményesen kezelhető.

 

  • Alultömött gyökércsatorna

    Amennyiben a gyökértömés széltében és hosszában nem tölti ki a gyökércsatornát (azaz nem falálló és csúcsig érő) a köztes helyeken elszaporodhatnak a baktériumok, melyek könnyen tovább vihetik a fertőzést a környező szövetekbe periapikális gyulladást, tályogot okozva. Bár hosszú idegig panaszmentes lehet, a rövid gyökértömés szakmailag nem elfogadható és fogászati góc lehet.

 

  • Túltömött gyökércsatorna

    Az is előfordulhat, hogy a gyökértömés készítése során túl sok gyökértömő anyag kerül a csatornába és az túlfolyik a gyökércsúcson, irritálva a környező szöveteket. Ez a tömőanyag idővel általában felszívódik, de az elhelyezkedésétől és mennyiségétől függően okozhat panaszokat- ilyen esetben a gyökércsúcs rezekció lehet a megoldás.

    A foggyökér hossza speciális, elektromos gyökércsatorna bemérővel, valamint kontroll röntgennel pontosan meghatározható, ellenőrizhető.

 

  • Túl magas tömés vagy korona

    Ha a fedő tömés vagy a fogra készített korona minimálisan is magasabb a szükségesnél, akkor a gyökértömött fog a szomszédos fogakhoz képest kiemelkedik, és túl nagy erővel ütközik a szemközti fogba, ami fájdalmat okozhat. Ilyen esetben a fogorvosnak egyszerűen csak vissza kell csiszolnia a tömés vagy a korona magasságát.

 

 

Miért előnyös a mikroszkópos gyökérkezelés?

A mikroszkópos gyökérkezelés a modern endodoncia egyik legfejlettebb technikája, amely során speciális, nagy felbontású mikroszkópot használunk a gyökércsatornák pontos feltérképezésére és kezelésére.

 

A hagyományos gyökérkezelés során a fogorvos szabad szemmel vagy mikroszkópos szemüveggel (lupe) vizsgálja a fogat és a gyökércsatornákat. A fogászati mikroszkóp egy teljesen új dimenziót nyit meg a kezelésben, hiszen akár 25-30-szoros nagyításban teszi láthatóvá a fog belső szerkezetét. Ennek köszönhetően lehetővé válik a

 

  • Pontosabb diagnózis

A mikroszkóp segítségével a sokkal alaposabban meg tudjuk vizsgálni a fogat és a gyökércsatornákat, így pontosabban fel tudjuk mérni a károsodás mértékét és a kezelés lehetőségeit.

 

  • Precízebb kezelés

A nagyításnak köszönhetően a legapróbb részletek, elváltozások vagy egyedi anatómiai eltérések (pl. rejtett, görbe vagy beszűkült gyökércsatornák) is feltárulnak, így könnyebben kontrollálhatók és kezelhetők. A mikroszkópos gyökérkezelés segítségével gyakran olyan, eddig reménytelennek ítélt fogakat is meg tudunk menteni, amelyek krónikus fájdalmat vagy egyéb problémát okoznak (granulóma, ciszta), és amelyeket korábban kihúzásra ítéltek volna.

 

  • Kisebb beavatkozás

A mikroszkóp segítségével minimálisan invazív technikákat alkalmazhatunk, ami kevesebb fogszövet eltávolítással és fájdalommal, valamint gyorsabb gyógyulással jár.

 

  • Nagyobb biztonság

A bonyolultabb fogászati beavatkozásoknál (ilyen a gyökérkezelés is) segít elkerülni az esetleges komplikációkat, szövődményeket (pl. beletört műszer, álút, túltömés, fertőzés stb.)

 

  • Hosszabb élettartam

A precíz és alapos munka eredményeként a gyökérkezelt fog sokkal tovább megőrizheti funkcióját.

 

Mikor javasolt a mikroszkópos gyökérkezelés?

A mikroszkópos gyökérkezelés minden esetben ajánlott, hiszen a mikroszkóp segítségével végzett a gyökérkezelés nagyobb biztonságot (99%-os sikerrel) és tartósabb eredményt nyújt. De az alábbi esetekben kiemelten ajánlott:

 

  • Ha a korábbi gyökérkezelés nem volt (teljesen) sikeres (a fog tünetet okoz vagy a röntgen elváltozást mutat)
  • Bonyolult anatómiájú fogak (szabálytalan, görbe gyökerek, beszűkült, vékony, szám feletti gyökércsatornák, oldalcsatornák) esetén
  • Gyökércsatornába betört tű eltávolításánál
  • Ha a fog gyökércsúcsánál elváltozás van

 

 

A Holistic Dental–ban korszerű eszközök (gépi tágítóeszközök, elektronikus bemérő műszerek) és minőségi fogászati anyagok mellett, új, kiemelkedő nagyítással és precizitással rendelkező Semorr fogászati mikroszkóp támogatja a sikeres és fájdalommentes gyökérkezelést.

Kapcsolódó bejegyzések

fogászat

Örökölhető-e a rossz fog?

Genetika holisztikus szemmel Sokan felteszik a kérdést vajon örökölhetjük-e a rossz fogakat, vagy egészségük megőrzéséhez elegendő a rendszeres fogmosás és fogorvosi kontroll. A válasz röviden

Tovább Olvasom »