A fogtömés után nem ritka, hogy az érzéstelenítés múltával kellemetlen érzékenységet vagy fájdalmat tapasztalnak. Ez egy-két napig természetes reakció lehet, de előfordulhat, hogy komolyabb problémára utal. Nézzük meg, mi állhat a háttérben és hogyan kezelhetjük a fogtömés utáni problémákat.
Miért fájhat a fog a tömés után?
A fog számára a tömés mindig egyfajta trauma, hiszen a fogszuvasodás során károsodott részt el kell távolítani, majd az üreget tömőanyaggal kell kitölteni.
A fogtömés vagy töméscsere utáni fájdalom függ a fogszuvasodás mértékétől, valamint az egyéni érzékenységtől is.
Ha a szuvasodás mély volt, és a fogorvos nagyobb foganyagot távolított el, a tömés közel kerülhet a fogideghez (pulpakamra) fokozott érzékenységet vagy enyhe fájdalmat eredményezhet. Ilyenkor a fognak időre van szüksége a regenerációhoz, ezért próbáljuk türelemmel kivárni, amíg az érzékenység elmúlik, amely akár több napig is eltarthat.
Ha azonban állandó, lüktető, kisugárzó jellegű fájdalmat tapasztalunk, akkor sajnos valószínű, hogy a szuvasodás túl mélyre terjedt, és a fogbél gyulladása áll fenn. Ilyenkor a hagyományos tömés már nem képes helyreállítani a fogat, mielőbbi gyökérkezelésre, majd gyökértömésre van szükség.
A fehér, esztétikus tömések esetében az úgynevezett polimerizáció közben a tömőanyag bizonyos fokú zsugorodást szenved, amely a fog szerkezetében előidézett feszültség miatt szintén okozhat utólagos fogérzékenységet. Ez a fájdalom általában néhány nap vagy hét alatt magától rendeződik.
Ha viszont még 1-2 hét után is változatlan fájdalmat tapasztalunk, vagy a fájdalom fokozódik, akkor mindenképp jelezzük a fogorvosunknak!
Lehetséges reakciók fogtömés után
Hidegérzékenység fogtömés után
A fúrás és tömés után teljesen természetes reakció, ha fogunk átmenetileg érzékenyen reagál a hideg ingerekre, például hideg italokra, levegőre vagy a fogmosás utáni öblögetésre.
Melegérzékenység
Ha viszont a tömés után jellemzően a meleg ételekre és italokra reagál érzékenyen a fog, az már inkább fogbélgyulladásra utaló jel.
A fogbél elhalása során a melegérzékenységet a baktériumok gáztermelő tevékenysége váltja ki. A meleg hatására ugyanis ezek a gázok tágulni kezdenek a zárt pulpakamrában, és növelve a belső nyomást, feszítő fájdalmat okoznak.
A fogbélgyulladás vagy az elhalt fog egyaránt mielőbbi gyökérkezelést igényel.
Fájdalom ráharapásra
Ha fogtömés után a fog csak rágásra, illetve ráharapásra érzékeny, az általában pár nap alatt fokozatosan megszűnik. Azonban, ha a ráharapáskor jelentkező érzékenység nem múlik, előfordulhat, hogy a tömés kissé magasabb maradt a szükségesnél.
Ez gyakori jelenség, mivel az érzéstelenítés hatása alatt nem mindig érezzük pontosan, hogy a fogfelszínek megfelelően illeszkednek-e.
Fontos tudni, hogy a túl magas tömés nem kopik le magától, ezért érdemes mielőbb visszamenni a fogorvoshoz az igazítás érdekében. Ha ezt nem korrigálják időben, az fogbélgyulladáshoz vezethet és az állkapocsízületet is megterhelheti.
Mit tehetünk a fogtömés utáni érzékenység ellen?
A legtöbb esetben a fog maga regenerálódik, és a kellemetlenségek néhány hét alatt megszűnnek. Addig is az alábbiak segíthetnek a panaszok csökkentésében:
- Használjunk érzékenység elleni fogkrémet
- Kerüljük a szélsőséges hőmérsékletű ételeket és italokat, hogy csökkentsük az ingerek okozta kellemetlenségeket.
- Szükség esetén fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő gyógyszerek alkalmazása is segíthet
Hogyan segíthet a fogászati mikroszkóp a fogtömésben is?
A fogászati mikroszkóp akár 20-24-szeres nagyítással teszi lehetővé a fog apró részleteinek precízebb vizsgálatát, ami jelentős előnyt jelent a fogtömések elkészítésében is. Segítségével pontosabban eltávolíthatjuk a szuvas részeket, minimalizálva az egészséges foganyag elvesztését, és biztosítva, hogy a tömés tökéletesen illeszkedjen, és csökkenjen a széli szivárgás és a másodlagos szuvasodás esélye.
A mikroszkópos kezeléssel a kisebb repedések és gyulladásos jelek is könnyebben felismerhetők, így sok esetben segíthet elkerülni a gyökérkezelést, mivel időben beavatkozva megelőzhető a fogbél károsodása.
Az így készült tömések nemcsak tartósabbak, hanem esztétikailag és funkcionálisan is jobb eredményt nyújtanak.
Bármilyen fogászati kezelésre is legyen szükségünk, a Holistic Dentalban szeretettel várjuk pácienseinket, és egész évben gondoskodunk egészséges, ragyogó mosolyukról!
9400 Sopron, Várkerület 24.
+36 (30) 580 23 66
holisticdental.hu@gmail.com